Urodził się 17 sierpnia 1958r. w Szczucinie. Wschodnimi sztukami walki interesował się od zawsze. Treningi Karate rozpoczął w wieku 19 lat w pierwszej sekcji karate w Tarnowie powstałej przy Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej. Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego sekcja została zamknięta, a Wiesław Gwizd trafił do wojska. Kiedy po jego powrocie okazało się, że treningów nie wznowiono z powodu braku kadry instruktorskiej, sam ukończył wymagane kursy, został kierownikiem tarnowskiej sekcji karate i rozpoczął swoją przygodę ze szkoleniem młodych karateków.
W 1988 r. ostatecznie doprowadził do powstania Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate, którego prezesem i głównym trenerem był przez całe swoje życie. Ówczesna socjalistyczna rzeczywistość nie ułatwiała osobistego rozwoju na drodze karate. Tylko dzięki wielkiej determinacji, ambicji i pracowitości Wiesław Gwizd po osiągnięciu wszystkich stopni uczniowskich, dołączył do grona mistrzów, zdobywając po kilkunastu latach treningów swój pierwszy czarny pas. W kolejnych latach dzięki ciężkim treningom i wytężonej pracy zdobywał kolejne złote pagony na swoim czarnym pasie. Dzięki jego pracy szkoleniowej klub zyskiwał coraz większą renomę, a jego wychowankowie regularnie zdobywali wiele tytułów i wyróżnień. Byli wśród nich członkowie kadry narodowej, medaliści mistrzostw Polski i Europy. Tarnowski Klub jest jednym z większych klubów w Polsce, a sukcesy tarnowskich karateków stawiają go wysoko w czołówce.
W 2010 roku otrzymał tytuł Branch Chief, czyli autoryzowanego przedstawiciela Światowej Organizacji Karate w Polsce. Był także członkiem zarządu Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, przewodniczącym Komisji ds. Etyki i członkiem Komisji Technicznej ds. nadawania stopni. Największym potwierdzeniem jego doskonałej techniki, wielkiej siły i niezwykłej osobowości było zdanie trudnego egzaminu na 5 Dan podczas Światowego Seminarium Karate w Japonii w 2011 roku. Uzyskał tym samym tytuł Shihana, czyli profesora karate.
Shihan nieustannie się rozwijał, zdobywał kolejne kwalifikacje. Był absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego – mgr wychowania fizycznego, instruktorem walki policyjnej oraz instruktorem samoobrony. W marcu 2016r. obronił pracę dyplomową i jako jedyny w Polsce wśród instruktorów organizacji Shinkyokushin zdobył uprawnienia trenera klasy mistrzowskiej. Poza pracą trenerską był również sędzią klasy międzynarodowej.
W czasie kolejnego pobytu w Japonii w Tokyo, zaliczył światowy kurs sędziowski awansując do ścisłego elitarnego grona sędziów Karate, obsługujących odbywające się co 4 lata Mistrzostwa Świata w kategorii Open – najbardziej prestiżowego turnieju na świecie. Był wyznaczanym przez Światowy Zarząd Karate do obsługi sędziowskiej podczas najważniejszych turniejów na Świecie, takich jak Mistrzostwa Świata, Puchar Karate czy Mistrzostwa Europy. Był głównym egzaminatorem na międzynarodowych seminariach doszkoleniowych i na obozach sportowych w kraju.
Był świetnym organizatorem wielu turniejów Karate szczebla ogólnopolskiego i międzynarodowego, obozów szkoleniowych, pokazów Karate, prelekcji w szkołach, audycji radiowych, telewizyjnych i kursów samoobrony. Był wykładowcą na kursach instruktorskich i trenerskich w ramach współpracy z Polską Federacją Sportu Powszechnego. Utrzymywał liczne kontakty międzynarodowe z klubami karate z całego Świata. Był autorem wielu publikacji naukowych z zakresu karate. Dał się poznać jako aktywista i działacz społeczny, któremu nigdy nie brakowało chęci i zaangażowania.
Przez ponad 30 lat czynnie pracował i działał społecznie w Tarnowskim Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej. Współpracował z władzami miasta Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Aktywnie działał na rzecz innych w całym regionie, zdobywając przy tym uznanie nie tylko środowiska sportowego. Był członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń. Tworzył filie Tarnowskiego Klubu Sportowego Karate Shinkyokushin. Był pomysłodawcą i prezesem założonego w 2010 roku Dąbrowskiego Klubu Karate Tetsui, a dwa lata później po kilku latach przerwy utworzył sekcję karate w Szczucinie. Przez lata szkolił tarnowskich funkcjonariuszy Straży Miejskiej z zakresu samoobrony i technik interwencyjnych. Według prowadzonych w klubie statystyk, Shihan trenował bezpośrednio ponad 11000 osób.
Jego postawa i praca szkoleniowo – wychowawcza była wielokrotnie powszechnie doceniana i wyróżniana. W dowód uznania otrzymał: Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego, Złotą Odznakę TKKF, Złoty Dukat dla zasłużonych dla miasta Tarnowa czy też Srebrną Różę, otrzymaną od tarnowian w plebiscycie TEMI.
Zarażał wszystkich swoją charyzmą i poczuciem humoru. Uczył wytrwałości, pracowitości, szacunku wobec innych, a także umiejętności radzenia sobie z porażkami i przeciwnościami losu. Był wzorem sportowca i człowieka, autorytetem dla ćwiczących i ich rodziców. Był znanym, cenionym, podziwianym, lubianym i budzącym zaufanie, ale przede wszystkim dobrym i skromnym człowiekiem.
Shihan Wiesław Gwizd zmarł nagle 21 czerwca 2016 r. w wieku niespełna 58 lat. Odszedł zdecydowanie za wcześnie, ale pamięć o tym wybitnym sportowcu i wielkim człowieku pozostanie na zawsze.